Rasy

Owczarek niemiecki – opis, usposobienie, charakter, cena

Z pewnością wiesz, jak wygląda owczarek niemiecki. Jest to bardzo popularna rasa, która jednak nie nadaje się dla każdego. Sprawdź, jakie cechy charakteru mogą być problematyczne u tego psa oraz jakie mają wymagania. W artykule opiszemy także charakter owczarków niemieckich i podpowiemy Ci, ile kosztuje taki pies.

Owczarek niemiecki – opis

Zachowanie owczarków niemieckich jest bardzo chwalone przez miłośników tej rasy, ale nie tylko. Psy te odnajdują się w wielu sytuacjach i są często określane jako psy użytkowe. Są pomocne dla ludzi niewidomych, ale z ich umiejętności korzysta także wojsko i policja. Są świetnymi tropicielami, co pomaga w odnajdywaniu zaginionych osób. Ich inteligencję należy wspierać dobrze dopasowanym szkoleniem.

Przeczytaj też: Owczarki – rasy owczarków!

Owczarek niemiecki – usposobienie

Temperament owczarka niemieckiego można określić jako spokojny i przyjazny. Nie jest to pies agresywny ani lękliwy. Ta krótkowłosa i długowłosa rasa cechuje się przede wszystkim odwagą. Nie boi się atakować, jeśli wyczuje niebezpieczeństwo. Stale jest czujny i pewny siebie. Jego przyjazny charakter nie czyni go psem wyjątkowo ufnym. Zachowują dystans w stosunku do obcych. Wilczur, bo tak potocznie określa się owczarka, to świetny obrońca i stróż. Dobrze wytresowany będzie słuchać swojego opiekuna.

Owczarek niemiecki jest bardzo żywiołowy. Potrzebuje ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Lubi zabawę, jest dobry w takich psich sportach jak:, flyball, agility, tropienie sportowe, dogtrekking czy obedience. Poza aktywnością fizyczną konieczna jest także stymulacja intelektualna. Nie należy jednak zbyt długo trenować z młodym psiakiem. Rasa rozwija się nawet do 3. roku życia.

Owczarek niemiecki – charakter

Owczarek niemiecki jest bardzo lojalny i oddany swojej ludzkiej rodzinie. Silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Choć wiele osób sądzi, że pies ten może być trzymany w klatce, to w rzeczywistości nie lubi on być sam i taka izolacja nie jest dla niego dobra. Konieczny jest dla niego kontakt z człowiekiem. Pomimo tego, że owczarki łagodne w stosunku do dzieci, nadal trzeba brać pod uwagę fakt, że to wciąż zwierzęta i nie należy ich zostawiać samych na zbyt długo. Dzieci nie powinny same z nimi spacerować, ponieważ istnieje ryzyko, że pies zerwie się ze smyczy lub zostanie zaatakowany, a dziecko nie będzie w stanie się obronić.

Owczarek niemiecki – usposobienie

Owczarek niemiecki to bardzo inteligentne zwierzę. Szkolenie psa rozpoczyna się od hodowcy, który pomaga nowym właścicielom nauczyć się określonych komend i właściwego zachowania. Zarówno krótkowłose jak i długowłose owczarki niemieckie wymagają takiego samego szkolenia.

Świetnym pomysłem jest wysłanie psa do psiego przedszkola. Tam będzie on przebywał z innymi psami w tym samym wieku. W ten sposób owczarek niemiecki uczy się umiejętności socjalizacyjnych. Zabawa z innymi psami pokaże mu, że nie wszystkie psy są jego wrogami, dlatego nie powinien atakować każdego psa, którego zobaczy na spacerze. Pomocni są również behawioryści. Jeśli pies jest szczególnie uparty lub ma wymagające usposobienie, wówczas trener może pomóc właścicielowi w dotarciu do czworonoga. Być może zainteresuje Cię także, jakie usposobienie ma owczarek belgijski?

Owczarek niemiecki – cena

Tak jak w przypadku każdego psa, na osobowość owczarka niemieckiego wpływa nie tylko jego genetyka. Ważną rolę odgrywa miejsce, z którego pochodzi. Jego zachowanie może być zupełnie inne, jeśli jest źle traktowany lub wychowywany w nieprofesjonalny sposób. Należy więc wybrać odpowiedniego hodowcę i zawsze pamiętać, że pies to długoterminowe zobowiązanie, które wymaga Twojej miłości i uwagi.

Podczas poszukiwania zwierzaka pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę, są zdjęcia. Choć są one ważne, trzeba skupić się na czymś innym. Kluczowy jest opis, który zawiera wszystkie informacje. Zdjęcia pomagają ustalić, czy zwierzak ma w hodowli dobre warunki oraz w jakim stanie jest on sam (stan sierści, waga itp.). Ważna jest również cena psa czystej rasy. Czystej krwi owczarki niemieckie kosztują od 3000 do 6000 zł. Unikaj ogłoszeń oferujących psa za 1500 zł. Niskie ceny sugerują, że jego hodowca nie inwestuje wystarczająco dużo czasu lub pieniędzy w rozwój prowadzonej hodowli. Nawet początkujący nie powinni schodzić poniżej tej kwoty. Opieka weterynaryjna, dobra karma dla psów, czas zainwestowany w socjalizację szczeniąt – to wszystko wpływa na rozwój szczeniaka i jego ewentualny koszt.

Sprawdź również opis rasy border colie!

Autor

Artykuły

Cześć! Jestem Laura i uwielbiam psy - to moja największa pasja! Interesuję się różnymi rasami i lubię zgłębiać tajniki ich charakterów. Chętnie pomagam innym właścicielom czworonogów radzić sobie z wyzwaniami, jakie czasem niesie opieka nad psiakami.