Rasy

Owczarek staroniemiecki – usposobienie, charakter, cena

Owczarek staroniemiecki to bardzo inteligentny pies, wierny swojemu opiekunowi. Szybko się uczy, jest wytrzymały i odporny, co sprawia, że często wykorzystuje się go jako psa pracującego. Celowe uwypuklenie cech przodków skutkuje zdrową i silną rasą. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat owczarka staroniemieckiego!

Owczarek staroniemiecki – usposobienie

Owczarki staroniemieckie są niezwykle wszechstronne i stanowią wspaniałe zwierzęta domowe dla rodzin, jak również psy pracujące. Pierwsi hodowcy w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej dopuszczali do rozrodu tylko osobniki, które zostały poddane rygorystycznej selekcji na podstawie ich osobowości. Dlatego owczarki w starym typie uważane są za bardziej zrównoważone i mniej podatne na cechy takie jak impulsywność, które nękają owczarki niemieckie. Psy te są często wykorzystywane jako użytkowe. Pracują w służbach ochrony lotnisk, policji, wojsku czy w straży granicznej. Owczarki staroniemieckie są też pomocne w poszukiwaniach ludzi – ofiar lawin, trzęsień ziemi lub innych katastrof.

Owczarek staroniemiecki – charakter

Owczarek staroniemiecki jest bardzo zrównoważonym psem. Z natury jest bardzo lojalne i przyjazny. Przywiązują się do opiekuna, dlatego też świetnie reagują na szkolenie. Psy tej rasy są bardzo odważne, wieczne i silne, dlatego często są zatrudnione w służbach policyjnych. Jednak trzeba też pamiętać, że agresja nie jest u nich cechą pożądaną. Agresywne zachowanie wobec ludzi lub innych zwierząt jest uważane za wadę i należy nad nim pracować poprzez szkolenia psów i treningi.

Owczarek staroniemiecki – cena

Jeśli chcesz kupić szczeniaka owczarka staroniemieckiego, powinieneś wiedzieć, że kosztują one zwykle około 1000 euro. Jednak cenę ustalają sami hodowcy, dlatego najlepiej skontaktować się z nimi bezpośrednio.

Wiele osób decyduje się na sprowadzanie szczeniąt z zagranicy. Ceny są wtedy porównywalne lub nieco wyższe. Warto jednak pamiętać, że dochodzą jeszcze koszty transportu czy ewentualnych hoteli dla psa po drodze.

Może zainteresować Cię również: Owczarek belgijski.

Autor

Artykuły

Cześć! Jestem Laura i uwielbiam psy - to moja największa pasja! Interesuję się różnymi rasami i lubię zgłębiać tajniki ich charakterów. Chętnie pomagam innym właścicielom czworonogów radzić sobie z wyzwaniami, jakie czasem niesie opieka nad psiakami.