Rasy

Owczarek szetlandzki – opis, charakter, cena

Owczarki szetlandzkie to psy, które urzekają swoim wyglądem. Ich bujna sierść w nieoczywistych umaszczeniach skradła już serce niejednego miłosnika czworonogów. Wygląd to jednak najważniejszy aspekt podczas wyboru futrzanego przyjaciela na całe życie. Przeczytaj artykuł i poznaj kilka ważnych informacji na temat tej rasy!

Owczarek szetlandzki – opis

Owczarek szetlandzki to niewielki i bardzo atrakcyjny pies. Jest majestatyczny i proporcjonalnie zbudowany. Zgodnie z wzorcem rasy nie może być chudy, ale musi być lekki i zgrabny, a długość jego ciała powinna być nieco większa niż wysokość psa w kłębie. Wszystkie cechy jego wyglądu – od bystrych oczu poprzez piękną i bujną sierść aż po symetrię w budowie jego ciała – sprawiają, że zyskał na świecie już wielu miłośników. Sheltie ma bardzo szlachetny wygląd i porusza się z gracją i elegancją. Jednak ten pies może również rozwinąć imponującą prędkość. Ten mały pies jest bardzo zwinny i szybki.

Psy tej rasy są wrażliwe, przez co łatwo ulegają przebodźcowaniu. Negatywne emocje mocno biorą do siebie. Z tego powodu hałaśliwe otoczenie, jak dom z dużą liczbą domowników i gości lub impulsywni i twardzi właściciele nie będą go uszczęśliwiać. Sheltie bardzo przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny i uwielbiają ich stałą obecność, natomiast nie lubią zmian. Najlepsze warunki zapewnią im osoby aktywne fizycznie i kreatywne, które jednocześnie są zrównoważone i spokojne.

Owczarek szetlandzki – charakter

Chociaż są znane ze swojej słodkości, owczarki szetlandzkie mają również dużo siły i determinacji. Ich wygląd zewnętrzny może być uroczy, ale to ich wewnętrzne cechy robią największe wrażenie. Właściwie można powiedzieć, że natura hojnie obdarzyła psy tej rasy zarówno doskonałym wyglądem, jak i (prawie) idealnym charakterem. Ten energiczny i przyjazny pies szybko przywiązuje się do właścicieli, stając się lojalnym, wiernym i zawsze wesołym towarzyszem.

Typowy sheltie jest zawsze w dobrym humorze i ma niespożytą energię. Uwielbia nowe wyzwania, a na łonie natury czuje się jak w domu. Ma także dużą dawkę empatii – zły nastrój właściciela będzie starał się jak najszybciej przepędzić. Pieski tej rasy są zazwyczaj duszą towarzystwa, przyjaźnie nastawione do rówieśników, nie wykazują oznak agresji. Owczarki szetlandzkie są również otwarte na koty i inne małe zwierzęta, ale mogą je „zaganiać”, kiedy nie mają innych zadań. Są tolerancyjne i cierpliwe, lubią bawić się z dziećmi. Szczenięta wymagają jednak opieki i dobrego traktowania, dlatego ich kontakt z dziećmi powinien być nadzorowany przez dorosłych.

Owczarek szetlandzki – cena

Popularność tej rasy szybko rośnie. Znalezienie hodowcy owczarków szetlandzkich nie jest trudne. Cena za szczenięta waha się od 1000 do 6000 zł i zależy od hodowcy. Najdroższe osobniki to te o umaszczeniu blue merle. Nie zapominaj jednak, że ten kolor sierści jest wynikiem wady genetycznej i może być oznaką choroby. Szukając czworonożnego przyjaciela, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego charakter, a nie tylko wygląd.

Autor

Artykuły

Cześć! Jestem Laura i uwielbiam psy - to moja największa pasja! Interesuję się różnymi rasami i lubię zgłębiać tajniki ich charakterów. Chętnie pomagam innym właścicielom czworonogów radzić sobie z wyzwaniami, jakie czasem niesie opieka nad psiakami.