Rasy

Border Collie – opis, usposobienie, charakter, cena

borde-collie

Border collie to zwierzęta o wyjątkowym wyglądzie i równie atrakcyjnym wyglądzie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem szczeniaka tej rasy, koniecznie sprawdź garść przydatnych informacji na jej temat, które opisaliśmy w tym artykule!

Border collie – opis

Border collie to pies średniej wielkości o krótkiej lub półdługiej sierści. To wyjątkowo inteligentna, spostrzegawcza i bystra rasa. Wymaga ogromnej ilości aktywności fizycznej, co będzie atutem dla osób interesujących się psimi sportami. Nie jest jednak polecana dla osób bez doświadczenia w opiece nad zwierzęciem.

Może Cię również zainteresować: Owczarki – rasy owczarków.

Border collie – charakter

Border collie są z natury bardzo łagodne. Z tego powodu nie sprawdzą się jako pies stróżujący lub podwórkowy. Potrzebują dużo uwagi ze strony właściciela, a pozostawione same w ogrodzie mogą wyrządzić poważne szkody. Border collie mogą również cierpieć z powodu lęku separacyjnego, który objawia się szczekaniem podczas nieobecności opiekuna i niszczeniem domowego wyposażenia.

Border collie, które są odpowiednio socjalizowane i pochodzą z dobrych hodowli, zazwyczaj nie powinny być ani lękowe, ani agresywne. Wiele z tych psów faktycznie woli towarzystwo ukochanych ludzi niż zabawę z innymi psami, ale w interakcjach z innymi zwierzętami powinny być przyjazne i pewne siebie. Border collie mogą mieć tendencję do gonienia mniejszych psów i podszczypania ich łap. Dlatego też interakcje między psami tej rasy z innymi powinny być zawsze nadzorowane przez opiekunów. Bordery muszą być jak najszybciej nauczone niezawodnego przywoływania, aby właściciele mogli przerywać nieodpowiednie zachowania podczas spacerów.

Border collie – usposobienie

Border collie potrzebują dużo ruchu, stymulacji umysłowej i nowych wyzwań. Niespełnienie tych potrzeb może prowadzić do frustracji, reaktywności i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Dlatego nie będą z nich dobre kanapowce, które wychodzą na zewnątrz tylko na krótkie spacery. Border collie doskonale nadają się do każdego rodzaju psich sportów, takich jak obedience, agility, frisbee dog czy nosework. Często mają problem z uspokojeniem się, dlatego należy je wyszkolić, aby odpoczywały o określonej porze. Klatki kennelowe i zabawki do żucia mogą pomóc im nauczyć się zrelaksować i odpocząć.

Psów rasy border collie nie trzeba zachęcać do nauki – możliwość wykonywania zadań wyznaczonych przez właściciela jest dla tej rasy ogromnym źródłem motywacji. Zwierzęta te niezwykle szybko uczą się podczas szkolenia z wykorzystaniem metod pozytywnych, które polegają na nagradzaniu psów jedzeniem lub zabawą za poprawne wykonywanie poleceń. Mają jednak wrażliwą naturę, dlatego należy unikać awersji, kar oraz krzyku. Trzeba pamiętać, że psy tej rasy równie szybko uczą się zarówno dobrych i złych zachowań. Dlatego właściciel bordera musi być konsekwentny i czujny. Podczas szkolenia bardzo pomocne będą rady doświadczonych trenerów.

Border collie – pielęgnacja

Psy rasy border collie mają charakterystyczną, dwuwarstwową okrywę włosową. Nie jest ona trudna w pielęgnacji. Nie trzeba jej przycinać, trymować ani często kąpać. Bordery powinny być jednak regularnie czesane, dzięki czemu można usunąć z sierści psa martwe włosy, nadmiar podszerstka i wszelkie zanieczyszczenia. Warto robić to co najmniej dwa razy w tygodniu, a nawet częściej, jeśli pies intensywnie linieje. W przypadku długowłosych borderów należy szczególną uwagę zwrócić na szczotkowanie włosów za uszami i na brzuchu, ponieważ w tych miejscach może tworzyć się filc. Do pielęgnacji niezbędne będą odpowiednie przyrządy – pierwszą z nich jest pudlówka, którą wyczeszesz podszerstek, a druga to grzebień do rozczesywania kołtunów.

Mycie psa jest konieczne tylko wtedy, gdy wymaga tego brud lub zalecenia weterynarza. Najlepszy szampon to taki, przeznaczony dla psów krótkowłosych oraz hipoalergiczny. Przed umyciem sierści należy ją najpierw rozczesać. Po kąpieli należy psa całkowicie osuszyć ręcznikiem.

Border collie wymagają dużo uwagi w kwestii pielęgnacji. Musisz regularnie sprawdzać ich uszy, oczy i pazury. Niektóre psy mogą mieć tendencję do powstawania kamienia nazębnego i będą wymagały regularnego szczotkowania zębów.

Border collie – zdrowie

Border collie to bardzo zdrowe i wytrzymałe psy, które mogą żyć nawet do 18 lat – średnia długość życia tych zwierząt wynosi natomiast 12-13 lat. Najczęstszą przyczyną śmierci są różnego rodzaju nowotwory, które dotykają wielu starszych psów bez względu na rasę. Bordery mają często choroby o podłożu genetycznym, takie jak:

  • jaskra,
  • zaćma młodzieńcza,
  • cukrzyca,
  • anomalia oczu collie (nieuleczalna choroba, która często prowadzi do ślepoty),
  • wrodzona głuchota,
  • padaczka,
  • niedoczynność tarczycy,
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Jeśli myślisz o zakupie szczeniaka border collie, upewnij się, że wybierasz go z renomowanej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Rodzice powinni być zdrowi i sprawdzeni pod kątem chorób dziedzicznych – obniży to szanse na ich wystąpienie u szczeniaka.

Jeśli masz border collie, ważne jest, aby przestrzegać właściwej opieki profilaktycznej. Każdy pies powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i innym zakaźnym chorobom, odrobaczony, a także zabezpieczony przed kleszczami i pchłami. Ważne jest również, aby właściciele borderów wykonywali co najmniej jedno roczne badanie krwi i moczu. Pozwoli to na wykrycie wszelkich chorób we wczesnym stadium. Szczenięta, które są szkolone do sportów wyczynowych powinny mieć wykonane badania rentgenowskie wszystkich stawów. Pozwolą one wyeliminować problemy ortopedyczne.

Dowiedz się, jakie są inne rasy psów!

Border collie – żywienie

Border collie są psami aktywnymi, dlatego wymagają diety, która jest odpowiednio zbilansowana i dostosowana do ich indywidualnych potrzeb – wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Powinny jeść wysokoenergetyczną karmę dla psów bogatą w białko i tłuszcze ze źródeł zwierzęcych. Zapewni im to potrzebną energię i pozwoli na rozwinięcie odpowiedniej masy mięśniowej. Mniej aktywne psy możesz karmić dietą przeznaczoną dla ras średniej wielkości. Możesz stosować zarówno suchą lub mokrą karmę, jak i domową dietę w stylu BARF.

Stworzenie domowego jadłospisu z odpowiednią ilością białka, tłuszczu, minerałów i witamin jest trudne i wymaga obszernej wiedzy na temat żywienia zwierząt.Aktywne border collie nie są zagrożone otyłością. Jednak smakołyki podawane podczas szkolenia nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. W przypadku tej rasy szczególnie ważne jest karmienie interaktywne, ponieważ będzie ono wymagało od psa skupienia, strategii i zmęczy psychicznie zwierzę. Mokrą karmę możesz podawać psu w gumowych zabawkach, takich jak kong lub w dowolnej macie, która służy do lizania. Aby przedłużyć czas, jaki pies spędza na jedzeniu, można umieścić zabawki wypełnione jedzeniem w zamrażarce na kilka godzin przed podaniem. Po każdym posiłku należy pozwolić psu odpocząć przez co najmniej 30 minut. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnego skrętu żołądka.

Border collie – cena

Szczeniak border collie może kosztować od 2000 zł do nawet 6000 zł. Jego cena zależy od umaszczenia, ale także od linii (wystawowej lub użytkowej) i osiągnięć sportowych rodziców. Sprawdź też, ile kosztuje owczarek belgijski i owczarek niemiecki!

Autor

Artykuły

Cześć! Jestem Laura i uwielbiam psy - to moja największa pasja! Interesuję się różnymi rasami i lubię zgłębiać tajniki ich charakterów. Chętnie pomagam innym właścicielom czworonogów radzić sobie z wyzwaniami, jakie czasem niesie opieka nad psiakami.