Rasy

Golden retriever – charakter, usposobienie, zdrowie

golden-retriver

Golden retriever to dość duża rasa psów o złocistym umaszczeniu. Mają symetryczną sylwetkę i poruszają się, wykonując długie kroki. Dorosłe samce mogą ważyć nawet do 34 kg! Są to jednak psy dość ciche i rodzinne. Mogą wybrać je nawet osoby bez dużego doświadczenia w wychowywaniu czworonoga. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie!

Golden retriever – pochodzenie

W 1865 roku angielski arystokrata Dudley Marjoribanks kupił żółtego retrievera. Skrzyżował go z tweed water spanielem, czyli aportującą rasą o wątrobowej maści. Po 20 latach krzyżowania seterów irlandzkich, labradorów, a może nawet bloodhoundów, udało mu się uzyskać golden retrievera. W 1908 roku rasa została zarejestrowana i pokazana pod nazwą “złocista krótkowłosa”. W 1913 roku zapisywana była jako “żółta”, a także “złota”. Obecną nazwę przyjęto w 1920 roku.

Golden retriever – charakter

Golden retriever jest łagodnym, zrównoważonym psem o spokojnym usposobieniu. Łatwo przystosowuje się do życia rodzinnego. Uwielbia włączać się w różnego rodzaju aktywności, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Szczególną sympatią darzy aportowanie. Będą próbowały biegać za wszystkim, co zmieszczą do pyska. Kochają także wodę. Odpowiedzialny właściciel musi pilnować psa w pobliżu akwenów. Goldeny mają również skłonność do zamartwiania się. Dlatego podczas szkolenia należy traktować je delikatnie.

Golden retriever – zdrowie

Podobnie jak w przypadku wielu innych ras, np. labradorów czy goldendoodle, golden retrievery mogą cierpieć na dziedziczne choroby oczu oraz wady stawów kolanowych i łokciowych (dolegliwości te mogą sprawiać psu ból i prowadzić do problemów z poruszaniem). Odpowiedzialny hodowca powinien sprawdzić stan zdrowia reproduktorów przez rozmnażaniem psiaków.

Golden retriever – ćwiczenia

Aby utrzymać dorosłego golden retrievera w dobrej kondycji, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Szczenięta muszą być traktowane z ostrożnością, ponieważ zbyt duża ilość ruchu może w dłuższej perspektywie prowadzić do problemów z kośćmi i stawami. Dorosły golden retriever potrzebuje kilku godzin aktywności fizycznej dziennie, ale z przyjemnością zaakceptuje jej większą ilość.

Golden retriever – odżywianie

Duży pies równa się duży apetyt. Goldeny potrzebują sporo jedzenia oraz właściwej ilości składników odżywczych, minerałów i witamin. Mogą cierpieć na problemy żołądkowe i niestrawność, dlatego najlepiej podawać im posiłki częściej w mniejszych ilościach. Warto także pamiętać o tym, by pokarm nie był tuczący.

Golden retriever – czesanie

Golden retrievery mają gęstą szatę. Regularne szczotkowanie jest niezbędne dla utrzymania jej w dobrej kondycji. Naturalny wodoodporny podszerstek jest bardzo gruby. Nie można dopuścić do jego zmierzwienia, bo może wywołać u psa niepotrzebny ból. Ze względu na długość sierści, zbiera ona duże ilości błota i innych zanieczyszczeń. Po wyschnięciu można je jednak łatwo wyczyścić.

Autor

Artykuły

Cześć! Jestem Laura i uwielbiam psy - to moja największa pasja! Interesuję się różnymi rasami i lubię zgłębiać tajniki ich charakterów. Chętnie pomagam innym właścicielom czworonogów radzić sobie z wyzwaniami, jakie czasem niesie opieka nad psiakami.