Psy

Labrador

Labradory to duże, silne psy. Mają krótką i gęstą sierść w kolorze czarnym, brązowo-białym lub czekoladowo-srebrnym. Dorosłe psy tej rasy ważą do 30 kg! Przeczytaj artykuł i sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na temat labradorów!

Pochodzenie labradorów

Początki rasy sięgają VII wieku, kiedy to labrador retriever był psem użytkowym. Jego zadaniem było przenoszenie sieci rybackich. Początkiem wieku XIX sprowadzono labradory do Wielkiej Brytanii, gdzie zyskały ogromną popularność. Świetnie sprawdzały się w roli psów myśliwskich. Zafascynował się nimi niejaki Earl Malmesbury, który rozpoczął ich hodowlę i nadał im dzisiejszą nazwę.

Labrador – osobowość

Labradory należą do najlepszych psów domowych, jeśli tylko ich przyszły opiekun lubi aktywność! Są przyjazne, łagodne i kochające. Łatwo się adaptują i przywiązują się do innych zwierząt i dzieci. Są wyrozumiałe i cierpliwe, ale nie wolno nadużywać tych cech. Są niesamowicie lojalne i uwielbiają być częścią rodziny. Labradory będą szczekać, aby ostrzec swoich właścicieli o obcych, ale przywitają ich z radością.

Sprawdź, jaki charakter ma golden retriever!

Zdrowie rasy

Podobnie jak wiele innych ras, np. pudel, labrador retriever może cierpieć na dziedziczne choroby oczu i stawów (które często są bolesne i mogą prowadzić do problemów z poruszaniem się). Dlatego też przed przystąpieniem do hodowli należy koniecznie poddać  badaniom zdrowotnym wzroku i stawów biodrowych reproduktorów.

Ćwiczenia dla labradorów

Labrador szybko dostosowuje się do tego, ile ruchu możesz mu zapewnić. Musisz jednak pamiętać, że labradory są najszczęśliwsze, gdy mogą być aktywne przez minimum kilka godzin dziennie. Rasa ta uwielbia długie spacery, podczas których może biegać i bawić się bez smyczy. Uwielbiają wodę i aportowanie. Jeśli idziesz z nimi w okolice zbiorników wodnych, upewnij się, że są one bezpieczne. Labradory mają tendencję do otyłości, ale często jest to spowodowane brakiem ćwiczeń i miłością do jedzenia.

Odżywianie labradora

Duże psy potrzebują więcej jedzenia niż małe rasy. Wymagają również większej ilości składników odżywczych, z więc minerałów i witamin. Labradory retriever są podatne na problemy trawienne i niestrawność. Mniejsza ilość jedzenia w każdym posiłku może zminimalizować to ryzyko.

Czesanie labradora

Szata labradorów jest łatwa w utrzymaniu. Sierść jest gruba i gęsta, z wodoodpornym podszerstkiem. Wystarczy ją szczotkować raz w tygodniu, częściej podczas linienia.