Rasy

Owczarek belgijski – opis, usposobienie, charakter, cena

owczarek belgijski

Owczarek belgijski to odzwierciedlenie siły, uroku i inteligencji. Jest pełen energii, ale rozumie dyscyplinę. Poznaj tę rasę bliżej – przydatne informacje znajdziesz w naszym artykule.

Owczarek belgijski – opis 

Według FCI, owczarek belgijski należy do grupy 1 (psy zaganiające i pasterskie i pasterze). Rasa ta może mieć cztery odmiany:

  • lakenois (pies szorstkowłosy),
  • malinois (krótkowłosy owczarek belgijski),
  • groenendael (długowłosy czarny pies),
  • tervueren (długowłosy płowy pies z czarną maską).

Podstawowe cechy anatomiczne wyróżniające tę rasę to przede wszystkim prosty i krótki, ale umięśniony grzbiet i kwadratowa sylwetka. Mają brązowe, skośne oczy przypominające kształtem migdały oraz średniej długości ogon, lekko zagięty na końcu. Ich kufa jest równa albo nieco większa niż mózgoczaszka, natomiast czoło dość płaskie. Cechuje je także zgryz nożycowy oraz klatka piersiowa, która sięga łokci.

Optymalny wzrost w kłębie owczarka belgijskiego to 60-66 cm dla samców i 56-62 cm dla samic. Masa ciała dorosłego psa wynosi około 25-30 kg dla psów i 20-25 kg dla suczek.

Może zainteresować Cię także: Owczarki – rasy owczarków!

Owczarek belgijski – usposobienie

Owczarki belgijskie cechuje silny instynkt terytorialny. Pies ten dobrze sprawdza się w roli stróża, ale ma to swoje konsekwencje w postaci umiarkowanej lub znikomej tolerancji dla obcych. Z natury nie jest agresywny. Jest hałaśliwy (gdy trafi na intruza), natomiast atakuje tylko wówczas, gdy nie ma innego wyboru. Jest niezwykle inteligentny i potrzebuje zarówno aktywności fizycznej, jak i umysłowej.

Owczarek belgijski – charakter

Owczarek belgijski ma silny charakter, ale jest podatny na szkolenie. Ważnym faktem jest to, że zwierzę potrzebuje dużo ruchu, a trening jest dla niego świetną nagrodą. Dobrze sprawdza się podczas aktywności takich jak flyball, obedience, agility czy frisbee. Owczarek belgijski jest bardzo aktywnym psem i może stać się agresywny, nadpobudliwy lub nadwrażliwy, jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniej ilości ruchu. Silnie przywiązuje się do właściciela, ale może tolerować też zwierzęta domowe (problemy pojawiają się podczas kontaktu z innymi samcami). Z dziećmi psy powinny zawsze bawić się pod nadzorem dorosłych – bez względu na rasę. Z naszych artykułów dowiesz się także, jaki charakter mają inne z owczarków, np. border collie.

Owczarek belgijski – cena

Jeśli chodzi o zakup psa, to trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Cena psa jest różna w zależności od tego, gdzie go kupujemy. Także odmiana owczarka ma na nią wpływ. Na przykład cena belgijskiego malinois jest wyższa ze względu na jego popularność. Jeśli kupimy psa rodowodowego, koszt wyniesie około 3000 do 4000 zł. Jeśli chodzi o ostateczną cenę Malinois to zależy ona od potencjału psa jako wystawowego. Szczenięta, które wyglądają najbardziej rokująco są nieco droższe.

Rasowe psy pochodzące od profesjonalnych i odpowiedzialnych hodowców mają wysokie ceny, ponieważ wiele środków przeznacza się na ich utrzymanie. Na wysokość ceny składają się:

  • opieka nad matką szczeniąt przez całe życie, 
  • opieka weterynaryjna,
  • odpowiednia dla rasy i zbilansowana dieta,
  • czas hodowcy poświęcony na socjalizację, trening i opiekę nad szczeniętami.

Sprawdź też, ile kosztuje owczarek niemiecki!

Jeśli nie zamierzasz wystawiać swojego pupila w konkursach i wystawach, możesz zdecydować się na psiaka w typie owczarka belgijskiego malinois. Wiele szczeniaków i dorosłych psów czeka na swój dom w okolicznych schroniskach.

Autor

Artykuły

Cześć! Jestem Laura i uwielbiam psy - to moja największa pasja! Interesuję się różnymi rasami i lubię zgłębiać tajniki ich charakterów. Chętnie pomagam innym właścicielom czworonogów radzić sobie z wyzwaniami, jakie czasem niesie opieka nad psiakami.