Rasy

Goldendoodle

Goldendoodle to duże, puszyste i łagodne słodkie psy. Są wspaniałymi towarzyszami, ale mogą być również wykorzystywane do poszukiwań i ratownictwa, terapii, polowań lub pracy asystenta. Nazywane są również Goldie Poos, Golden Poos lub Groodles. W naszym artykule znajdziesz więcej informacji na temat tych wspaniałych zwierząt!

Goldendoodle – historia rasy

Goldendoodle (można spotkać także zapis golden doodle) to rasa powstała z krzyżówki pudla i golden retrievera. Pierwszy przedstawiciel tej rasy przyszedł na świat w 1969 roku. W Polsce rasa ta jest jeszcze mało popularna, ale z drugiej strony dość rozpowszechniona na Zachodzie. Pod koniec lat 90. hodowla goldendoodle stała się bardzo powszechna m.in. w Australii i Stanach Zjednoczonych.

Goldendoodle – sylwetka

Nie ma jednego prawidłowego wzorca dla goldendoodle. Można jedynie przedstawić uśrednione informacje o tej rasie. Dorosłe psy osiągają od 14 do 21 kg wagi i od 61 do 66 cm wzrostu u samców, a w przypadku samic od 56 do 58 cm. U tego uroczego psa można spotkać sierść prostą, falowaną i kręconą. Niezależnie od rodzaju sierści, zawsze jest ona dość długa. Zróżnicowane jest również umaszczenie. Goldendoodle może mieć futro w kolorze złotym, białym, czekoladowym, kremowym lub czarnym. Ubarwienie jest zazwyczaj jednolite.

Goldendoodle – zachowanie i charakter

Goldendoodle jest bardzo przyjaznym i łagodnym psem. Psy te przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny i są jej bardzo oddane. Mają świetny węch i doskonale radzą sobie z tropieniem. Ponadto cechuje je także wysoka inteligencja, dlatego chętnie się uczą. Psy te nie są agresywne. Tolerują towarzystwo dzieci i innych zwierząt. Uwielbiają swoje spacery, dlatego najlepiej od razu nabyć dobrej jakości szelki lub smycz i obrożę.

Goldendoodle jest wyśmienitym pływakiem. Dobrze radzi sobie w aportowaniu zarówno z lądu, jak i z wody. Podaruj więc swojemu szczeniakowi kilka zabawek, takich jak niezniszczalny KONG czy puller. 

Goldendoodle – potrzeby, pielęgnacja, zdrowie

Ze względu na ryzyko alergii należy wyeliminować z ich diety kukurydzę, pszenicę i soję, a wprowadzić karmę hipoalergiczną. Goldendoodle zrzucają niewielkie ilości sierści, ale zaleca się ich regularne szczotkowanie raz w tygodniu. Oprócz tego potrzebne są inne narzędzia pielęgnacyjne, dzięki którym można zadbać o wygląd psa, czyli różne grzebienie i szczotki. Goldendoodle wymagają kąpieli co kilka miesięcy. Między ich palcami mogą pojawiać się długie włosy.

Goldendoodle – cena

Ciężko jest określić cenę goldendoodle. Jeśli chodzi o rasy mieszane, większość ludzi nie wykazuje nimi obecnie dużego zainteresowania. Trudno jest też znaleźć renomowanego hodowcę. Dlatego zakup psa z zagranicy jest najlepszym rozwiązaniem. Cena goldendoodle może być bardzo wysoka  i wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Warto mieć świadomość, że jest to hybryda, a więc kundelek – nie otrzymasz przy jego zakupie rodowodu. Nie jest to rasa uznana przez FCI.

Autor

Artykuły

Cześć! Jestem Laura i uwielbiam psy - to moja największa pasja! Interesuję się różnymi rasami i lubię zgłębiać tajniki ich charakterów. Chętnie pomagam innym właścicielom czworonogów radzić sobie z wyzwaniami, jakie czasem niesie opieka nad psiakami.