Rasy

Owczarek podhalański – opis, charakter, cena

owczarek podhalanski

Owczarek podhalański, czy inaczej podhalan, to polska rasa psów pasterskich. Ma piękne umaszczenie, a dodatkowo wesołe usposobienie, którym zjednuje sobie sympatię miłośników czworonogów. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej rasy!

Owczarek podhalański – opis

Owczarek podhalański, jako jedna z pięciu polskich została uznana przez FCI. To bardzo duże psy. Waga psów zależy od ich płci. Suki, które mają 60-65 cm wzrostu, ważą zazwyczaj co najmniej 45 kg, natomiast samce, które mierzą 65-70 cm osiągają zwykle wagę co najmniej 50 kg. Okres ich życia to najczęściej około 12 lat.

W obyciu bardziej łagodne są suki, choć i psy nie są szczególnie niebezpieczne dla swojej ludzkiej rodziny. Zwykle z dystansem podchodzą do obcych, ale nie powinny nikomu wyrządzić krzywdy.

Może Cię również zainteresować – rasy psów.

Owczarek podhalański – charakter

Owczarek podhalański, podobnie jak owczarek szetlandzki znany są ze spokojnego i wyważonego usposobienia. Psy tej rasy hodowane były przede wszystkim do obrony stada w górskich zagrodach. Do spełnienia takiego zadania konieczne jest wiele sprytu i opanowania, stąd zrównoważony charakter dzisiejszych owczarków podhalańskich. Dodatkowo są to urodzeni przywódcy, choć całe psie serce oddają swojemu opiekunowi i bardzo się do niego przywiązuje. Darzy go też dużym zaufaniem.

Owczarek podhalański – cena

W Polsce za szczeniaka owczarka podhalańskiego czystej krwi trzeba zapłacić od 4000 do 5000 zł. Cena ta zależy od pochodzenia i wyników wystawowych rodziców psa. Im są one większe, tym więcej kosztuje psi maluch. Osobniki, które są przeznaczone do dalszej hodowli mogą być znacznie wyższe i sięgać nawet 10 000 zł.

Zawsze wybieraj szczenięta z profesjonalnych hodowli z zarejestrowaną działalnością i pod patronatem Związku Kynologicznego (FCI lub ZKwP). Unikaj natomiast pseudohodowli, które oferują znacznie niższe ceny za szczenięta, które są jednak obarczone wieloma wadami genetycznymi. Ponadto nie są zgodne ze standardem rasy, a przede wszystkim ich charakter nie jest zrównoważony. Budowanie na nowo psychiki psa z pseudohodowli może trwać miesiącami, a nawet latami!

W Polsce najwięcej ofert ze sprawdzonych hodowli owczarków podhalańskich pochodzi przede wszystkim z okolic gór, gdzie rasa ta jest bardzo popularna.

Sprawdź też, ile kosztuje bernardyn!

Autor

Artykuły

Cześć! Jestem Laura i uwielbiam psy - to moja największa pasja! Interesuję się różnymi rasami i lubię zgłębiać tajniki ich charakterów. Chętnie pomagam innym właścicielom czworonogów radzić sobie z wyzwaniami, jakie czasem niesie opieka nad psiakami.